Posiadając oszczędności bardzo często zastanawiamy się co powinniśmy nimi z robić i co będzie dla nas najlepszym rozwiązaniem. Jak się okazuje jeśli posiadamy oszczędności, nie powinniśmy ich trzymać na koncie osobistym (ROR). Nie opłacalne jest również wkładaj ich do tak zwanej skarpety ani nie też upychanie w bieliźniarce. Najlepiej zrobimy jeżeli pozwolimy pracować swoim pieniądzom, np. na lokacie terminowej bądź też inwestycyjnej. Przeanalizujmy dokładnie wszystkie możliwości i wybierzmy właściwy produkt oszczędnościowy który przyniesie nam największe korzyści.
Nie bójmy się podjęcia tej decyzji gdyż założenie lokaty to bardzo prosty proces, który może przynieść nam korzyści. Wystarczy, że wpłacimy pieniądze na wybraną przez siebie lokatę bankową. Kwotę oraz okres, na jaki zakładamy lokatę, wybieramy sami, choć oczywiście może się okazać tak, że bank narzuci pewne ograniczenia których będziemy musieli się trzymać (np. co do minimalnej i maksymalnej kwoty czy też liczby posiadanych lokat). Kiedy czas lokaty minie, bank odda nam wpłacone pieniądze wraz z zarobionymi odsetkami.
Co to jest lokata bankowa?
Lokata bankowa, nazywana jest inaczej depozytem bankowym, jest to produkt oferowany przez banki. Banki oferują lokaty, z uwagi na to, że pozyskują dzięki temu kapitał, który później „rozdają” swoim klientom w postaci kredytów.
Lokata bankowa – jakie są rodzaje lokat?
Na polskim rynku w chwili obecnej znajdziemy przynajmniej kilka rodzajów lokat bankowych. Warto jednak poznać różnice między nimi, abyśmy wiedzieli na którą powinniśmy się zdecydować, oto najważniejsze spośród nich:.
1. Lokata terminowa
Lokata terminowa jest to lokata zakładana na konkretny czas, kończy się określonym z góry dniu. Wśród lokat terminowych wyróżniamy lokaty jednodniowe są to zazwyczaj lokaty na wysokie kwoty, tygodniowe czyli jak sama nazwa wskazuje lokata na siedem dni oraz lokaty roczne itd. Lokata bankowa może być nieodnawialna czyli kończy się w czasie określonym z góry bądź odnawialna czyli lokata przedłużana automatycznie po upływie trwania lokaty.
2. Lokata rentierska
Jeżeli posiadamy spore oszczędności warto wówczas pomyśleć o lokacie rentierskiej. Jeśli założymy taką lokatę, będziemy mogli wypłacać odsetki z określoną częstotliwością, np. raz w miesiącu bądź raz na kwartał.
3. Lokata nocna
Jest to specyficzna lokata, jej nazwa może jest nieco bajkowa, jednak produkt jak najbardziej prawdziwy. Ta lokata pracuje tylko i wyłącznie przez jedną noc. A zatem jeśli mamy naprawdę dużą gotówkę, nie bójmy się negocjować z bankiem oprocentowania takiej lokaty.
4. Lokata progresywna
Oprocentowanie lokaty progresywnej narasta np. co miesiąc. Tę lokatę możemy zerwać w trakcie jej trwania, bez utraty odsetek. Zazwyczaj wygląda to tak, że zrywając lokatę przed jaki został określony w umowie, odsetki naliczane będą za każdy zakończony miesiąc, zgodnie z oprocentowaniem dla danego miesiąca.